Na Ivan Sedlu, u općini Hadžići, jučer je puštena u rad prva vjetroelektrana u Kantonu Sarajevo. Projekat je realizovala slovenska kompanija Interenergo, dio austrijske grupe Kelag, u saradnji s Općinom Hadžići.
Izgradnja je započela u septembru 2022. godine, a ukupna investicija iznosila je 70 miliona KM. Vjetroelektrana se nalazi na nadmorskoj visini od 1.100 do 1.600 metara i peta je takve vrste u BiH.
Objekat sadrži pet Siemens Gamesa turbina ukupne snage 25 megavata (MW) i godišnje će proizvoditi više od 65 gigavat sati (GWh) električne energije – dovoljno za 11.000 domaćinstava. Time će se izbjeći emisija preko 32.000 tona CO₂ godišnje.
Direktor Interenerga David Huber naglasio je značaj saradnje s lokalnom zajednicom i važnost ovog postrojenja za razvoj čiste energije u regiji. Načelnik Općine Hadžići Eldar Čomor istakao je višestruke koristi za lokalnu zajednicu, uključujući nova radna mjesta, dodatna budžetska sredstva i ekološki napredak.
Posebnu zahvalnost investitori su iskazali administraciji Općine Hadžići i Ministarstvu privrede KS. Projekat je značajan i jer je prvi i jedini ove vrste u Kantonu Sarajevo, prvi vjetropark i najveći u okviru međunarodne grupacije Kelag.
Interenergo je u BiH prisutan od 2007. godine, a osim vjetroelektrane, upravlja i s osam hidroelektrana ukupne snage 43 MW. Plan kompanije je da do 2032. razvije dodatnih 300 MW iz obnovljivih izvora širom regije.