• Tel.: +387 33 475 900
  • ohadzici@bih.net.ba

Dobrodošli
Općina Hadžići

Analiza položaja i potreba mladih općine Hadžići

Općina Hadžići jedna je od institucija vlasti koja je prepoznala potrebu za izradom strateškog dokumenta za mlade. U proteklih nekoliko mjeseci, Institut za razvoj mladih KULT proveo je istraživanje položaja i potreba mladih na području općine Hadžići.

Analiza položaja i potreba mladih kreirana je na osnovu rezultata istraživanja koje je obuhvatilo mlade u dobnoj starosti od 15 do 30 godina, s ciljem ukazivanja na potrebe i probleme mladih iz oblasti obrazovanja, rada i zapošljavanja, zdravstvene zaštite, socijalne brige, kulture i sporta, aktivizma mladih te sigurnosti. U svrhu što boljeg razumijevanja potreba ove populacije urađena je i anonimna fokus grupa.

Iz analize, koja predstavlja osnovu za izradu strateškog dokumenta za mlade na području općine, izdvajamo nekoliko zanimljivih podataka:

- Kao i u nekim drugim lokalnim zajednicama u BiH primjetan je pad broja učenika u osnovnim i srednjim školama. U osnovnom obrazovanju od školske 2017/2018. godine, kada je bilo ukupno upisano 2.309 učenika, taj broj se u Hadžićima u školskoj 2022/2023. smanjio na 2.086 učenika, što je manje za 9,65%. U srednjoškolskom obrazovanju je u 2022/2023. godini za 15,72% manje učenika u odnosu na 2017/2018.

- Prema zvaničnim dostupnim podacima, od 2017. do 2022. u Hadžićima je svake godine rastao broj zaposlenih osoba. Naime, 2017. godine u ovoj općini bilo je 4.384 zaposlenih, a taj broj 2022. godine iznosio je 5.336, što je više za 21,7%. U Hadžićima ni u vrijeme pandemije COVID-19 (2020) nije zabilježen pad zaposlenih u odnosu na 2019. godinu, kao što je to bio slučaj u Kantonu Sarajevo, u kojem je u 2020. bilo 150.451 zaposleno, što je za 1,27% manje u odnosu na prethodnu godinu (152.394). Manji broj zaposlenih u tom periodu bio je i u sarajevskim općinama Centar (manje za 1,63% zaposlenih), Ilidža (2,04%), Ilijaš (9,18%) i Stari Grad (7,94%).

- Prema rezultatima istraživanja oko 35% mladih nije nikako imalo praktičnu nastavu tokom redovnog školovanja, a upravo to mladi navode kao jedan od glavnih nedostataka u formalnom obrazovanju koje je potrebno izmjeniti kako bi ono bilo kvalitetnije i pružalo adekvatno znanje.

- Mladi na području općine su veoma zainteresirani za pokretanje vlastitog biznisa što pokazuje i podatak od skoro 71% mladih koji su odgovorili pozitivno na pitanje da li bi bili voljni pokrenuti vlastiti biznis ali da nisu u mogućnosti.

- Kada je riječ o zdravstvenoj zaštiti oko 53% mladih ispitanica nikada nije obavilo ginekološki pregled. Pored toga 16% mladih se ne sjeća kada su posljednji put obavili redovni sistematski pregled.

- Što se tiče oblasti sigurnosti, skoro 60% ispitanika je izrazilo zadovoljstvo sigurnosnom situacijom na području općine.

- Članstvo mladih u organizacijama civilnog društva je na veoma niskom nivou. Mladi u najvećoj mjeri nisu članovi organizacija, odnosno, njih 84,7% kaže da nije član niti jedne organizacije.

- Ova populacija je optimistična po pitanju svoje budućnosti, što potvrđuje postotak od 51,4%, dok ih je 20,1% jako optimistično. Pesimističan i jako pesimističan pogled na svoju budućnost ima 6,4% mladih u Hadžićima.

Provedeno istraživanje o položaju i potrebama mladih na području općine te analiza rezultata istraživanja potvrda su brige Općine Hadžići o mladima i posvećenosti poboljšanju položaja mladih na svome području. Proces izrade strateškog dokumenta za mlade na području općine Hadžići vodi Radni tim za izradu Strategije prema mladima u ovoj općini, u saradnji sa Institutom za razvoj mladih KULT, a uskoro možemo očekivati i završetak ovog važnog i zahtjevnog procesa.

Za više informacija o položaju i potrebama mladih pogledajte: Analiza položaja i potreba mladih općine Hadžići.